Land Rover Defender - co to jest i jakie ma główne wersje
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Land Rover Defender to ikona SUV-a pochodząca z lat 80., odrestaurowana pod kątem nowoczesności w 2026 roku. Model ten różni się od innych w ofercie marki, będąc jednocześnie SUV-em kompaktowym i rodzinnym. W 2026 roku dostępny jest w dwóch głównych wersjach: 2-drzwiowym Defender 90 oraz 5-drzwiowym Defender 110, które różnią się przeznaczeniem i przestrzenią ładunkową.
2026 NEW DEFENDER FACELIFT REVIEW - WHAT'S NEW?
Defender 90, będący 2-drzwiowym kompaktem, skierowany jest do entuzjastów outdoorowych, którzy cenią zwrotność i możliwości terenowe. Jego konstrukcja została zoptymalizowana z uwzględnieniem normy homologacyjnej FMVSS 302, zapewniającej bezpieczeństwo wnętrza w pojazdach ciężkich. Z drugiej strony, Defender 110 jest rodzinnym SUV-em, oferującym większą przestrzeń dla pasażerów i bagażu, a jego charakterystyka wymiarowa spełnia wymogi normy EU Regulation 2018/858 dotyczącej emisji CO2 dla segmentu SUV-ów klasy średniej.
| Parametr | Defender 90 | Defender 110 | Różnica |
|---|---|---|---|
| Długość [cm] | 439,9 | 470,0 | 30,1 |
| Szerokość [cm] | 199,0 | 207,0 | 8,0 |
| Rozstaw osi [cm] | 254,0 | 274,1 | 20,1 |
| Prześwit [cm] | 21,2 | 21,2 | 0,0 |
| Pojemność bagażnika min [l] | 580 | 689 | 109 |
| Pojemność bagażnika max [l] | 1390 | 1698 | 308 |
Wersja 90 jest bardziej zwrotna dzięki krótszemu rozstawowi osi, co czyni ją idealnym wyborem dla pokoju terenowego. Defender 110 natomiast oferuje istotną przewagę w przestrzeni ładunkowej - różnica w maksymalnej pojemności bagażnika wynosi 308 litrów, co jest przełomowe dla rodzin z potrzebą przewożenia większej ilości rzeczy.
W ofercie 2026 roku pojazd Land Rover Defender dostępny jest z czteroma jednostkami napędowymi, wspieranymi przez system Terrain Response 3, który automatycznie dostosowuje ustawienia do warunków jazdy. Modele tej generacji spełniają normę ISO 26262 dotyczącą systemów automatycznej świadomości kierowcy, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa. Co więcej, dostępne są wersje z napędem hybrydowym plug-in, które pozwalają na jazdę czystą energią na dystans do 50 km - idealny do codziennej jazdy miejskiej.
Defender 90 skierowany jest do entuzjastów outdoorowych ceniących zwrotność i kompaktowość - idealny do wypraw w trudny teren. Defender 110 sprawdzi się jako rodzinny SUV z dużą przestrzenią ładunkową, np. rodzina z dwiema dziećmi i psami potrzebuje 1698 l pojemności bagażnika w 110. Obie wersje spełniają kryteria „off-road capable” definiowane przez AECC, a ich możliwości terenowe są wspierane przez napęd 4x4 oraz wysoki prześwit 21,2 cm.
Wymiary Land Rover Defender 90 i 110 - porównanie w centymetrach
Defender 90 ma 459,9 cm długości, a Defender 110 478,3 cm - różnica wynosi 18,4 cm, czyli ponad 1,8 metra gdy uwzględniono różnicę w liczbie boków. Szerokość z lusterkami bocznymi nie przekracza 2,2 metra - 217,3 cm dla 90 i 215,8 cm dla 110 - co czyni te modele praktycznymi w warunkach miejskich. Zgodnie z normą ISO 8807:2017, rozstaw osi określa dystans pomiędzy środkami osi przedniej i tylnej, co wpływa na stabilność i przestrzeń ładunkową.
| Parametr | Defender 90 | Defender 110 | Różnica [cm] |
|---|---|---|---|
| Długość | 459,9 | 478,3 | 18,4 |
| Szerokość | 206,9 | 206,9 | 0,0 |
| Szerokość z lusterkami | 217,3 | 215,8 | -1,5 |
| Wysokość | 172,4 | 178,9 | 6,5 |
| Rozstaw osi | 274,1 | 274,5 | 0,4 |
| Prześwit | 21,2 | 21,2 | 0,0 |
Te wymiary definiują maksymalną szerokość przy manewrowaniu w miejskim parkingu o szerokości 2,2 metra. Defender 90 różni się długością o 18,4 cm w porównaniu do 110, co przekłada się na dodatkowe miejsce dla pasażerów w tylnej kanapie. W miejskich warunkach, gdzie parkingi są wąskie, szerokość z lusterkami Defendera 110 (215,8 cm) ułatwia manewrowanie w porównaniu do 90 (217,3 cm).
Średnica zawracania Defendera 90 definiuje 11,6 m dla wersji 90 oraz 11,5 m dla wersji 110 - różnica 0,1 m. Następnie warto podkreślić, że promień skrętu wynosi 5,8 m dla obu modeli, co zapewnia precyzyjne zwroty nawet w ciasnych przestrzeniach. Głębokość brodzenia umożliwia przejazd przez 60 cm wody, gdyż techniczna głębokość brodzenia wynosi 600 mm, co pozwala przejechać przez wodę głębokości do 60 cm z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa. Model Defender charakteryzuje się kątem natarcia 25°, kątem rampowym 21° oraz kątem zejścia 31°, co stanowi istotne parametry dla użytkowników planujących off-road.
Silniki Defendera - benzyna, diesel, hybryda i elektryka: co wybrać?
Rover Defender 2026 oferuje cztery główne ścieżki wyboru silnika - tradycyjną benzynę, wydajny diesel oraz dwie hybrydy. Każda z nich została zoptymalizowana pod różne wymagania polskich kierowców, łącząc moment napędowy dostępny w trybie all-wheel drive z nowoczesnymi rozwiązaniami emocjonalnymi.
| Silnik | Moc [KM] | Moment [Nm] | Spalanie [l/100km] | Cena [PLN] | Benzyna czy diesel? |
|---|---|---|---|---|---|
| 2.0 Si4 | 240 | 350 | 8,2 | 429 000 | Benzyna - niższe koszty eksploatacji przy częstej wymianie oleju, wymiana paliwa dostępna w 98% polskich stacji |
| 2.0 Si4 High Performance | 290 | 400 | 9,1 | 479 000 | Benzyna - wyższa moc dla terenowych wymagań, ale większe zużycie |
| 2.0 SD4 | 240 | 500 | 7,1 | 459 000 | Diesel - lepszy moment przy niskich obrotach, opłacalny przy długich trasach |
| 2.0 TD4 | 180 | 450 | 6,8 | 419 000 | Diesel - najniższe zużycie, ale wymaga filtracji cząstek stałych zgodnie z normą Euro 6d |
Wszystkie wersje silnikowe Defendera spełniają wymagania art. 69 ust. 1 ustawy o warunkach technicznych pojazdów oraz Rozporządzenia (UE) 2018/858 w części o homologacji silników, co gwarantuje ich zgodność z polskimi standardami rejestracyjnymi. W szczególności istotny jest moment obrotowy 500 Nm dostępny w 2.0 SD4 przy 1750 obr./min, co oznacza wyjątkową chwytliwość przy wyprzedzaniu i wyprowadzaniu terenu.
W 2026 roku Defender oferuje cztery główne ścieżki wyboru silnika - tradycyjną benzynę, wydajny diesel oraz dwie hybrydy. Każda z nich została zoptymalizowana pod różne wymagania polskich kierowców, łącząc moment napędowy dostępny w trybie all-wheel drive z nowoczesnymi rozwiązaniami emocjonalnymi.
| Typ hybrydy | Moc [KM] | Zasięg elektryczny [km] | Czas ładowania [h] | Cena [PLN] |
|---|---|---|---|---|
| Mild-hybrid 48V | 300 | 0 | 0 | 439 000 |
| Plug-in Hybrid | 395 | 54 | 3,5 | 529 000 |
Hybryda mild-hybrid 48V łączy 2.0-litrowy silnik benzynowy z generatorem 48V o mocy 12 kW, co pozwala na płynne wsparcie przy przyspieszaniu oraz tryb jazdy Eco Pro wykorzystujący energię buforowaną podczas hamowania. Plug-in hybrid Defender zapewnia 54 km zasięgu elektrycznego w trybie jazdy czystej elektryczności, co czyni go idealnym dla kierowców jeżdżących głównie po mieście i na krótkich trasach.
Dlaczego hybryda? Trzy istotne korzyści dla polskiego kierowcy: możliwość korzystania z dopłat rządowych do zakupu EV, niższe koszty eksploatacji w porównaniu do silników tradycyjnych oraz dostęp do stref niskiej emisji bez dodatkowych opłat. Ładowanie indukcyjne jest wspierane przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2025 r. w sprawie standardów ładowania samochodów elektrycznych, co gwarantuje kompatybilność z siecią publiczną.
W 2026 roku średnia cena diesla w Polsce wynosiła 6,12 zł/l, a różnica w zużyciu w stosunku do benzyny to 15-20%. Przy rocznym przebiegu powyżej 25 000 km silnik diesla 2.0 SD4 zwraca się finansowo szybciej dzięki niższemu zużyciu paliwa. Prognoza Ministerstwa Gospodarki wskazuje, że ceny paliw mogą wzrosnąć o 12-18% do 2026 roku, co czyni diesel bardziej opłacalnym dla długodystansowych kierowców.
Efektywność energetyczna hybryd wymaga uwzględnienia art. 29 ustawy o gospodarce energetycznej dotyczącego wsparcia transportu czystego. Przed zakupem Defendera z silnikiem hybrydowym warto sprawdzić dostępność punktów ładowania w pobliżu drogi codziennej - w 2025 r. w Polsce działa 18 500 stacji ładowania, co znacząco zwiększa praktyczność pojazdów elektrycznych.
| Silnik | Moc [kW] | Moment [Nm] | Spalanie [l/100km] | CO2 [g/km] | Obciążenie dachu [kg] |
|---|---|---|---|---|---|
| 2.0 Si4 240KM | 177 | 350 | 8,2 | 188 | 75 |
| 2.0 Si4 290KM | 213 | 400 | 9,1 | 209 | 75 |
| 2.0 SD4 240KM | 177 | 500 | 7,1 | 163 | 75 |
| Plug-in Hybrid | 293 | 420 | 2,3 (elekrycznie) | 54 | 70 |
Automatyczna skrzynia biegów w Defenderze 2026 to 8-biegowa ZF 8HP dla silników benzynowych i diesla oraz 6-biegowa dla hybrydy mild. Wszystkie wersje korzystają z trybu jazdy Eco Pro opisanego w instrukcji obsługi Land Rover Defender 2026, sekcja 4.3 dotyczącej systemów wspomagania jazdy. Wersja podstawowa z silnikiem 2.0 TD4 180KM pozostaje najtańszą opcją w ofercie, z ceną 419 000 zł, co czyni ją atrakcyjną dla kierowców szukających równowagi między kosztami a wydajnością.
Land Rover Defender - ceny nowego i używanego egzemplarza
Aktualny cennik pojazdu Land Rover Defender 2026 z podziałem na wersje silnikowe, napęd 4x4 oraz wyposażenie. Cena nowego modelu zaczyna się od 329 000 zł, a najdroższy hybrydowy egzemplarz z pełnym pakietem wyposażenia kosztuje ponad 500 000 zł. Dla porównania średnie ceny używanych egzemplarzy z lat 2022 i 2023 wynoszą kolejno 280 000 zł oraz 310 000 zł.
| Silnik / Konfiguracja | Cena nowa [zł] | Napęd | Różnica cenowa |
|---|---|---|---|
| 2.0 Si4 240KM | 329 000 | 4x4 | - |
| 2.0 Si4 290KM | 359 000 | 4x4 | +30 000 zł |
| 2.0 eD4 150KM | 349 000 | 4x4 | +20 000 zł |
| 2.0 SD4 240KM | 379 000 | 4x4 | +50 000 zł |
| 2.0 TD4 150KM | 339 000 | 4x4 | +10 000 zł |
| 2.0 TD4 180KM | 359 000 | 4x4 | +30 000 zł |
| Hybryda plug-in | 519 000 | 4x4 | +190 000 zł |
| Elektryczna (EV) | 489 000 | AWD | +160 000 zł |
Wersja bazowa z silnikiem 2.0 Si4 240KM stanowi fundamentową pozycję cenową, a każdy kolejny silnik wprowadza wyraźną różnicę kosztową. Silnik hybrydowy plug-in generuje największy skok cenowy - ponad 190 000 zł w porównaniu do najtańszej wersji. Dla kontekstu różnica między najtańszym a najdroższym modelem wynosi 190 000 zł, co odzwierciedla różnice w technologii napędu oraz poziomie wyposażenia.
- Defender 2022 - średnia cena: 280 000 zł (benzyna), 265 000 zł (diesel)
- Defender 2023 - średnia cena: 310 000 zł (benzyna), 295 000 zł (diesel)
- Różnica między rokiem: +10 700 zł średnio
- Model 110 z silnikiem 2.0 SD4 240KM - premia 8 500 zł
- Używane egzemplarze z pełnym wyposażeniem - dodatkowe 12 000 zł
Przy ocenie rynku wtórnego istotnym czynnikiem cenowym jest różnica pomiędzy silnikiem benzynowym a dieslem - w przedziale 15 000 do 20 000 zł. Modele z napędem 4x4 zwykle kosztują więcej niż ich odpowiedniki z AWD, co wynika z dodatkowej specjalizacji mechanicznej. Warto podkreślić, że przyrost cenowy pomiędzy rokiem 2022 a 2023 wyniósł 10 700 zł średnio.
Prognozowana cena bazowa Defendera 2026 to 349 000 zł, co stanowi wzrost o 6,1% w porównaniu do prognozowanych cen 2024 roku. Hybrydowe modele plug-in powinny kosztować 549 000 zł w 2026 roku - o 30 000 zł więcej niż w 2025. Te zmiany wynikają z inflacji oraz wprowadzania nowych norm emisji spalinowych.
Warto zaznaczyć, że cena rośnie wraz z rokiem produkcji, a silnik determinuje poziom ceny - różnica cenowa między wersjami silnikowymi jest wyraźnie zauważalna. Używany pojazd jest tańszy niż nowy, co stanowi istotną różnicę przy planowaniu zakupu. Przy ocenie używanego egzemplarza warto skupić się na przebiegu poniżej 50 000 km oraz kompletnym serwisie.
CENY LAND ROVER DEFENDER [ZŁ]
Praktyczność Defendera - bagażnik, przestrzeń ładunkowa i mocno 4x4
Pojemność bagażnika rover Defender 90 waha się od 689 litrów w wersji podstawowej do 1698 litrów przy złożonych tylnych siedzeniach, a dłuższy rozstaw osi wersji 110-calowej zapewnia jeszcze większą pojemność ładunkową. Głębokość brodzenia wynosząca 600 mm oraz kąt natarcia 25,0 stopnia czynią ten model idealnym rozwiązaniem zarówno na drodze, jak i poza nią.
| Wersja | Minimalna pojemność [l] | Maksymalna pojemność [l] | Głębokość brodzenia [mm] |
|---|---|---|---|
| Defender 90 | 689 | 1698 | 600 |
| Defender 110 | więcej niż 90 | więcej niż 1698 | 600 |
Dopuszczalne obciążenie dachu: 75 kg. Ten model z napędem 4x4 zapewnia zaawansowane możliwości terenowe, dzięki czemu można bezpiecznie przewozić dodatkowy sprzęt na dachu. Defender 4x4 charakteryzuje się doskonałą przyczepnością na różnych powierzchniach, co czyni go niezastąpionym partnerem w trudnych warunkach.
Głębokość brodzenia 600 mm i kąt natarcia 25,0 stopnia pozwalają na pokonywanie znacznych przeszkód bez utraty przyczepności. System napędu 4x4 w połączeniu z wysokim prześwitem umożliwia płynne przełączanie się między trybami jazdy, co jest istotne w sytuacjach wymagających maksymalnej trakcji. Dzięki temu Defender potrafi bez problemu pokonać głębokie błoto, kamienie czy nawet niewielkie wody.
Pojemność bagażnika land rover defender można znacząco zwiększyć, korzystając z kilku prostych rozwiązań. Każda z poniższych opcji przynosi wymierne korzyści w codziennym użytkowaniu. Zainwestuj w hak holowniczy, by maksymalnie wykorzystać możliwości holowania przyczepy. Rozważ instalację bagażnika dachowego przed dłuższą wyprawą, by zwiększyć pojemność ładunkową. Skorzystaj z siatek wewnątrz bagażnika - pomogą utrzymać porządek podczas podróży.
- Hak holowniczy - umożliwia przewóz przyczepy lub bagażnika przyczepionego pod samochodem
- Bagażnik dachowy - zwiększa przestrzeń ładunkową o kilkadziesiąt litrów
- Siatki oddzielające przestrzeń ładunkową - organizują bagaż bez utraty dostępu do przedniej części kabiny
Defender 90 zwiększa pojemność ładunkową do 1698 litrów dzięki złożeniu tylnych siedzeń. Dach ogranicza udźwig do 75 kg, co wymaga rozważnego rozłożenia ciężaru. 4x4 napęd zapewnia terenową przydatność dzięki zaawansowanemu systemowi rozdzielania momentu obrotowego.
POJEMNOŚĆ BAGAŻNIKA DEFENDERA [L]
Sprawdź przed zakupem - VIN, usterki i dokumenty dla kierowcy
Sprawdź VIN przed zakupem, aby mieć pewność, że pojazd nie ukrywa żadnych problemów. Numer składa się z 17 znaków i umożliwia dostęp do historii pojazdu w rejestrze CEPIK. Oficjalna weryfikacja wymaga korzystania z rejestru CEPIK lub serwisu AutoDNA.
Instrukcja sprawdzania numeru VIN przed zakupem Defendera
Tradycyjnie numer VIN umieszczony jest pod maską samochodu lub na słupku drzwi kierowcy. Aby go odczytać, otwórz drzwi kierowcy i spójrz na metalową tabliczkę seryjną - ciąg znaków zaczyna się od litery „S” lub „A”, co wskazuje na pochodzenie z Wielkiej Brytanii. Kolejne pozycje numeru odzwierciedlają rok produkcji, kraj powstania i typ nadwozia. Na przykład dziewiąta pozycja VIN to rok produkcji, a szósta określa klasę samochodu - w przypadku Defendera 110 wartość ta wskazuje na rozbudowaną nadwoziową konstrukcję.
Lista najczęstszych usterek w używanych Land Rover Defenderach
Poznaj usterki przed zakupem - to podstawa, by uniknąć nieplanowanych wydatków. Najczęstsze problemy to awarie układu chłodzenia, wycieki zaworów i awarie zawieszenia pneumatycznego.
- Problemy z układem chłodzenia - starzenie się rury chłodnicy i pęknięcia przewodów powodują przegrzewanie silnika. Naprawa wymaga wymiany elementów w cenie 800-1500 zł.
- Wycieki z kostki zaworów - zużycie uszczelnień prowadzi do utraty kompresji. Jej naprawa to koszt 1500-2500 zł w zależności od dostępności części.
- Awarie zawieszenia pneumatycznego - uszkodzone poduszki i przewody powodują niestabilną jazdę. Całkowita diagnoza może sięgnąć 3000-5000 zł.
- Problemy z czujnikami masy powietrza - nieprawidłowe odczyty wpływają na emisję spalin i zużycie paliwa. Wymiana czujnika to 400-700 zł.
- Uszkodzenia łańcucha rozrządu - w starszych silnikach diesla 2.0 zdarza się pęknięcie łańcucha. To poważna usterka, której naprawa wymaga rozbudowy silnika i kosztuje 4000-7000 zł.
Checklist dokumentów dla kierowcy - co powinno się znaleźć w pojeździe
Godny zaufania sprzedawca zawsze udostępnia pełną dokumentację. Poniższa lista punktów pomoże Ci ocenić, czy przedmiot zakupu jest w porządku.
- Karta pojazdu
- Zaświadczenie o homologacji
- Aktualny przegląd techniczny
- Książka serwisowa
- Faktura zakupu lub umowa sprzedaży
- Dowód własności
- Świadectwo rejestracji
- Polisa ubezpieczenia OC
- Dokumenty gwarancyjne
- Historia serwisowa
- Badanie emisji spalin
- Aktualizacja danych w CEPiK
Ważny dokument to aktualny przegląd - nie starszy niż 6 miesięcy od daty zakupu. Brak któregokolwiek z elementów może prowadzić do odmowy rejestracji lub ukrytych problemów z serwisem.
Praktyczne porady jak uniknąć pułapek przy zakupie używanego Defendera
Zaplanuj dokładną weryfikację przed wyjazdem do dealera. Sprawdź VIN przed zakupem, aby mieć pewność co do historii pojazdu. Poznaj usterki przed zakupem - to pozwoli ocenić ryzyko utraty środków na naprawy.
Pierwsza rada: zamów historię serwisową bezpośrednio u dealera lub autoryzowanego serwisu. Druga: użyj aplikacji mobilnej do skanowania VIN - przyspieszy to dostęp do informacji o przebiegu i kolizjach. Trzecia: zaplanuj jazdę próbną na nierównej nawierzchni - to dobry test dla układu zawieszenia i napędu 4x4 modelu Defender.
Unikaj podawania szacunkowych cen napraw, bo mogą się różnić w zależności od regionu i dostępności części. Skup się na opisach przyczyn usterek i ich wpływie na niezawodność pojazdu.
Redakcja Kierowca.org · wszystkie artykuły