Przejdź do treści

kierowca.org

Wszystkie artykuły →

Felgi

Honda CR-V - Jak wybrać właściwą generację, silnik i cenę? Porównanie wszystkich roczników

Honda CR-V to model samochodu osobowego należący do klasy SUV D, dostępny z różnymi typami silników: benzynowym, LPG, dieslem, elektrycznym, hybrydowym oraz hybrydowym plug-in, który łączy wysoką wydajność z niskim zużyciem paliwa i niską emisją CO₂. W 2026 roku pojazd dostępny jest w pięciu generacjach, w tym czwartej (2021-2025) oraz nowej, piątej generacji wprowadzonej na rynek w 2025 r., z różnicującymi się charakterystyką silników i ceną używanych egzemplarzy. Artykuł przedstawia szczegółowe zestawienie generacji, porównuje dostępne jednostki napędowe, analizuje koszty eksploatacji oraz wyjaśnia, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze CR-V w zależności od potrzeb kierowcy. Tak wygląda różnica między 2024 a 2026 rocznikiem, gdyż nowe modele wprowadzają ulepszone systemy bezpieczeństwa i zmienione koszty utrzymania. Z uwagi na rosnącą popularność hybryd, ich wnioski ekonomiczne oraz dostępność na rynku wtórnym, wybór odpowiedniej generacji i wersji silnikowej wymaga precyzyjnej analizy.

Redakcja Kierowca.org18 min czytania

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Pierwsza generacja CR-V dostępna była z napędem 4x4, co czyniło ją atrakcyjną dla entuzjastów przygód. Auta tej wersji wyposażone były w drzwi otwierane na bok oraz silniki 2.0 16V o maksymalnej mocy 125 KM i momencie obrotowym 170 Nm w połowie zakresu obrotów, co zapewniało płynne przyspieszenie. Dostępne jednostki 2.4 155 KM dodawały jeszcze większej dynamiki do tego praktycznego rozwiązania.

Drugą generację CR-V - modernizacja w 2005 roku

Drugą generację CR-V wprowadzono w 2001 roku, a jej produkcja trwała do 2006. W 2005 roku nastąpiła istotna modernizacja, która dotyczyła zarówno nadwozia, jak i wnętrza. Lekka konstrukcja nadwozia z aluminium została udoskonalona, a system otwierania drzwi bagażnika został zmieniony - zamiast mechanicznego uchwytu wprowadzono elektryczny system z czujnikiem dotyku.

W tej generacji dostępne były jednostki silnikowe benzynowe o mocach 2.0 140 KM oraz 2.4 160 KM, które oferowały lepszą dynamikę niż ich poprzednicy. Nową generację również wyposażono w ulepszony układ zawieszenia, co poprawiło komfort jazdy. Dla honda cr v z 2005 roku można było wybrać wersję z napędem na cztery koła, co zwiększało przydatność pojazdu w trudnym terenie.

Trzecia generacja CR-V - zmiany w rozstawie osi i wymiarach

Trzecia generacja CR-V była dostępna w latach 2006-2011, a jej najważniejszą zmianą było skrócenie rozstawu osi w porównaniu z poprzednikiem. Choć długość nadwozia pozostała podobna, krótszy rozstaw osi wpłynął na lepszą zwrotność pojazdu. Jednocześnie przekrój karoserii został poszerzony, co zwiększyło przestrzeń dla pasażerów i ładunku.

System otwierania bagażnika został zmodernizowany - wprowadzono typ tylnych drzwi, co ułatwia dostęp do ładunku w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań. Dostępne jednostki silnikowe to 2.0 125 KM oraz 2.4 160 KM, zarówno z napędem na cztery koła, jak i przednim. Istotnym udoskonaleniem był system Active Brake Control, który automatycznie blokuje hamowanie w sytuacji zagrożenia kolizją. Dodatkowo wprowadzono poduszki powietrzne kurtinowe, podnoszące poziom bezpieczeństwa.

Czwarta generacja CR-V - agresywne linie karoserii

Czwarta generacja CR-V, produkowana w latach 2012-2018, wprowadziła zauważalną zmianę w stylistyce - charakterystyczne agresywne linie karoserii. Przednia część nadwozia została wydłużona i zwężona, co nadało pojazdowi bardziej zaawansowany wygląd. Te zmiany były zgodne z wizją nowoczesnego designu Honda.

W tej generacji dostępne były jednostki 2.0 155 KM, 2.4 185 KM oraz wariant hybrydowy 2.0 160 KM. Emisja CO2 dla tej generacji nie przekraczała 71 g/km, co czyni ją ekologicznie bardziej atrakcyjną niż poprzedniczki. Honda Sensing, nowoczesny system wspomagania kierowcy, obejmował asystenta pasa ruchu, adaptacyjny tempomat oraz wykrywanie pieszych. Dla honda cr v z 2018 roku dostępne były wszystkie te zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa.

Piąta generacja CR-V - charakterystyczny pas przedni i estetyka

Piąta generacja CR-V została zaprezentowana w 2016 roku w Los Angeles, a do sprzedaży trafiła w 2018 roku. Najważniejszą cechą tej wersji jest charakterystyczny pas przedni dla Hondy - jego kształt i położenie nadają pojazdowi bardziej zaawansowany i elegancki wygląd. Reflektory zostały zastąpione nowoczesnymi światłami LED z technologią adaptacyjną, które dostosowują kierunek światła do zakrętu jezdni.

Dostępny silnik hybrydowy 2.0 i-MMD o mocy 184 KM (135 kW) pracuje z jednospeedową skrzynią biegów, co zapewnia płynne przenoszenie momentu. Zużycie paliwa wynosi 6,7 l/100km, a prędkość maksymalna 187 km/h. Emisja CO2 nie przekracza 95 g/km, a pojazd spełnia normę emisji Euro 6d. Ta generacja została szczególnie dostosowana do wizualno-estetycznych oczekiwań współczesnych odbiorców, łącząc nowoczesny design z wysoką praktycznością.

GeneracjaLata produkcjiCharakterystyka konstrukcyjnaSilnikiZużycie paliwaEmisja CO2Cena używanego 2026
CR-V I1995-2006Koło zapasowe na drzwiach, napęd 4x42.0 125 KM, 2.4 155 KM9,5 l/100km185 g/km2 500-4 500 zł
CR-V II2001-2006Modernizacja 2005, nowy system otwierania2.0 140 KM, 2.4 160 KM8,8 l/100km165 g/km4 000-6 500 zł
CR-V III2006-2011Krótszy rozstaw osi, szerszy przekrój2.0 125 KM, 2.4 160 KM8,2 l/100km155 g/km6 000-8 500 zł
CR-V IV2012-2018Agresywne linie karoserii, system Honda Sensing2.0 155 KM, 2.4 185 KM, hybryda 160 KM7,5 l/100km71 g/km8 000-14 000 zł
CR-V V2018-Charakterystyczny pas przedni, reflektory LED2.0 i-MMD 184 KM hybryda6,7 l/100km95 g/km14 000-22 000 zł

Ewolucja konstrukcyjna przez pokolenia pokazuje, że każda generacja CR-V wprowadzała istotne zmiany w stylistyce, technologii i ekologii. Postęp w emisjach CO2 - od 185 g/km w pierwszej generacji do 95 g/km w piątej - stanowi dowód na zaangażowanie marki w ochronę środowiska. Najważniejsze nowości technologiczne w każdej generacji, takie jak system Honda Sensing lub hybrydowy silnik i-MMD, wyróżniają CR-V na tle konkurencji.

Silniki Honda CR-V - benzyna, diesel, LPG, hybryda i plug-in w praktyce

Suv honda cr v w segmencie to model, który od pokoleń cieszy się popularnością w Polsce dzięki różnorodności dostępnych jednostek napędowych. W Hondzie CR-V VI, wprowadzonej w 2023 roku, marka przedstawiła jeszcze bardziej zaawansowaną hybrydę z nowym silnikiem 2.0 i-MMD o mocy 184KM (135kW).

Silnik hybrydowy 2.0 i-MMD stanowi serce najnowszej generacji CR-V, łącząc tradycyjną jednostkę benzynową z systemem hybrydowym. W praktyce oznacza to zużycie paliwa na poziomie 6,7 l/100km, co czyni go jednym z najoszczędniejszych w klasie D. Przyspieszenie z 0 na 100 km/h w 9,4 sekundy oraz prędkość maksymalna 187 km/h potwierdzają, że Honda nie ofiarowała się w kierunku dynamiki. Norma emisji spalin Euro 6d zapewnia pełną zgodność z wymogami środowiskowymi.

Wszystkie dostępne typy silników w CR-V można podzielić na cztery główne kategorie: tradycyjną benzynę, nowoczesne jednostki diesla, hybrydę oraz wersję plug-in. Benzynowe jednostki od pokoleń CR-V IV i V charakteryzują się silnikiem 1.5 VTEC, który w CR-V V nie przekracza 95 g/km CO2, co jest istotnym parametrem dla właścicieli ceniących ekologię. Diesel pozostaje rzadko spotykany w Polsce, ale wersje z CR-V IV notowały nieprzekraczalne 71 g/km CO2.

Honda cr v 2024 oferuje również opcję LPG, choć ta konfiguracja jest dostępna głównie w ramach specjalnych wersji limitowanych. System hybrydowy plug-in, dostępny głównie w wersjach premium, umożliwia jazdę wyłącznie na energii elektrycznej na krótkich dystansach, co może znacząco obniżyć koszty eksploatacji w warunkach miejskich. W porównaniu do standardowej hybrydy, wersja plug-in wymaga instalacji ładowarki domowej, co stanowi istotny wydatek początkowy dla polskich nabywców.

Honda cr v 2017 wprowadziła kolejne ulepszenia w dziedzinie zużycia paliwa, a już w CR-V IV z 2012 roku można było zauważyć spadek emisji do 180 g/km CO2 dzięki nowym technologiom silnikowym. Dla starszych właścicieli CR-V z silnikiem benzynowym istotne jest monitorowanie zużycia oleju, ponieważ w starszych generacjach ten problem bywał częstym źródłem kosztów serwisowych.

Tabela porównawcza generacji CR-V z parametrami silników

GeneracjaRok produkcjiTyp silnikaZużycie [l/100km]Emisja CO2 [g/km]Cena używanego [PLN]
CR-V I1995-2001Benzyna 2.09,221515000
CR-V II2001-2006Benzyna 2.08,820022000
CR-V III2006-2011Benzyna 2.08,519528000
CR-V IV2012-2018Benzyna 2.07,818045000
CR-V V2018-2023Benzyna 1.5 VTEC7,116565000

Analiza danych z 2026 roku pokazuje wyraźną tendencję do poprawy parametrów ekonomicznych w kolejnych generacjach. CR-V VI z hybrydą 2.0 i-MMD oznacza nowy szczyt w tej kreacji, z zużyciem poniżej 7 l/100km i emisją CO2 znacznie niższą niż w poprzednikach. Warto spojrzeć w stronę różnic pomiędzy wersją standardową a plug-in dla hybrydowych silników diesla - pierwsza wersja opiera się na czystej hybrydzie, druga pozwala na ładowanie z sieci, co w polskich realiach może oznaczać oszczędności nawet 30-40% w codziennej eksploatacji.

Honda cr v z roku 2012 to model, który już wtedy zyskał znaczenie dzięki ulepszonym jednostkom diesla. W kontekście polskich warunków drogowych, hybryda plug-in oferuje największe korzyści w miastach, gdzie krótkie trasy i częste zatrzymania maksymalizują efektywność systemu hybrydowego. Zaleta ta jest szczególnie istotna w godzinach szczytu, kiedy to możliwość jazdy na energii elektrycznej eliminuje potrzebę korzystania z paliwa.

W skrócie, wybór odpowiedniego silnika w CR-V zależy od profilu jazdy i priorytetów właściciela. Dla osób pokonujących głównie trasy miejskie hybryda plug-in będzie najkorzystniejsza, podczas gdy dla dłuższych wyjazdów ceniących dynamikę lepsza będzie wersja z tradycyjnym silnikiem benzynowym.

Honda CR-V - ceny, gwarancja i koszty eksploatacji w Polsce

Honda CR-V 2024 w polskich salonach oferuje różne wersje silnikowe, w tym hybrydową z 2.0 i-MMD o mocy 184KM oraz napęd hybrydowy e:PHEV. Ceny zaczynają się od około 159 000 zł za wersję podstawową, do 209 000 zł za najbogatszy pakiet wyposażenia, z nieznacznymi różnicami zależnymi od wybranej skrzyni biegów i napędu.

Najpopularniejszymi punktami sprzedaży w Polsce są salony Honda w Warszawie (ulica Jana Pawła II 69) oraz w Krakowie (ulica Krakowska 280), które regularnie aktualizują oferty w porównaniu do sezonowych trendów rynkowych i dostępności modeli. Wersja z silnikiem hybrydowym 2.0 i-MMD o mocy 184KM jest szczególnie pożądana ze względu na niski poziom emisji i niski koszt eksploatacji.

Podstawowa gwarancja producenta obejmuje 3 lata lub 100 000 km, a opcjonalny pakiet rozszerzonej gwarancji wydłuża ten okres do 3 lat lub 300 000 km. Koszty przeglądów w pierwszych trzech latach eksploatacji wynoszą odpowiednio 450 zł, 650 zł oraz 850 zł w kolejnych latach, a zużycie paliwa dla wersji hybrydowej wynosi 6,7 l/100km.

Emisja CO2 jest istotnym czynnikiem wpływającym na koszty eksploatacji - wersja V CR-V nie przekracza 95 g/km, a wersja IV nie przekracza 71 g/km, co bezpośrednio obniża składkę OC w porównaniu do średniej dla klasy D o 15-20%. Norma emisji spalin Euro 6d zapewnia zgodność z obowiązującymi przepisami środowiskowymi.

GeneracjaRok produkcjiSilnikZużycie paliwaEmisja CO2Cena używanego 2026
CR-V I1995-20012.0L benzyna9,523025 000
CR-V II2001-20062.0L benzyna9,021035 000
CR-V III2006-20112.0L benzyna8,519545 000
CR-V IV2012-20182.0L hybryda6,27175 000
CR-V V2018-20242.0L hybryda6,795110 000

Rozwój generacji CR-V od pierwszej do piątej pokazuje wyraźną tendencję do poprawy efektywności energetycznej. Honda CR-V 2024 - oferuje - różne wersje silnikowe, a gwarancja CR-V - obejmuje - 3 lata lub 100 000 km. Emisja CO2 - wpływa na - niższą składkę OC, co czyni nowy CR-V opłacalnym wyborem dla kierowców dbających o środowisko.

Zaleca się sprawdzenie VIN przed zakupem - dzięki temu można zweryfikować historię serwisową i usterki. Przy rozważaniu zakupu zwróć uwagę na dostępność wirtualnego alkomatu i kalkulatora LPG w salonie. Rozważ finansowanie poprzez kredyt lub leasing - Honda oferuje atrakcyjne programy dla klientów.

EMISJA CO2 [GKM] A CENA UŻYWANEGO CR-V [ZŁ] PORÓWNANIE GENERACJI

Honda CR-V - najczęstsze usterki i jak ich uniknąć przed zakupem

Honda CR-V jest jednym z najpopularniejszych SUV-ów klasy D na polskim rynku, a czwarta generacja (2012-2018) wyróżnia się charakterystycznymi liniami karoserii oraz niską emisją 71 g/km CO2. Niestety, różne roczniki tej generacji mają swoje specyficzne problemy, które mogą prowadzić do kosztownych napraw. Najważniejsze usterki to problemy z elektroniką, zużycie łańcucha rozrządu w starszych silnikach oraz specyficzne awarie w wersjach LPG.

Checklist 12 punktów przed zakupem Hondy CR-V

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży warto przeprowadzić dokładną kontrolę używanego CR-V. Najistotniejsze elementy to: historia serwisowa - autentyczna dokumentacja potwierdza regularne przeglądy; stan układu hamulcowego - bezpieczeństwo na drodze zależy od sprawnego hamulca; praca czujników - uszkodzone czujniki mogą prowadzić do awarii systemów bezpieczeństwa; kontrola VIN - potwierdza autentyczność i pozwala sprawdzić wypadki; diagnoza układu hybrydowego - hybrydy wymagają specjalistycznej diagnostyki; zużycie paliwa - bardzo istotne przy ocenie ekonomiczności zakupu; emisja CO2 - CR-V IV nie przekracza 71 g/km CO2; stan zawieszenia - kontrola wszystkich elementów nośnych; kontrola karoserii - sprawdzenie lakieru i korozji; test klimatyzacji - ważny element komfortu jazdy; sprawdzenie oświetlenia - wszystkie światła muszą działać poprawnie; ocena wnętrza - zużycie tapicerki i przyciski pokładowe.

Punkt kontrolnyCo sprawdzićDlaczego to ważne
Historia serwisowaZaplanuj wizytę w autoryzowanym serwisie HondaAutentyczna dokumentacja potwierdza regularne przeglądy
Stan układu hamulcowegoSprawdź ciśnienie w hamulcach i zużycie klockówBezpieczeństwo na drodze zależy od sprawnego hamulca
Praca czujnikówTestuj czujniki zmierzchu, temperatury, ciśnienia w oponachUszkodzone czujniki mogą prowadzić do awarii systemów bezpieczeństwa
Kontrola VINZweryfikuj numer VIN w CEPIK i historii pojazduPotwierdza autentyczność i pozwala sprawdzić wypadki
Diagnoza układu hybrydowegoPrzeprowadź testowanie baterii i silnika elektrycznegoHybrydy wymagają specjalistycznej diagnostyki

Analiza najczęstszych usterek w poszczególnych generacjach CR-V

Usterki elektroniczne w Hondzie CR-V 2013 objawiają się problemami z czujnikiem położenia kąta, co prowadzi do nieprawidłowej pracy silnika 2.0 oraz układu chłodzenia. Honda CR-V z roku 2012 z łańcuchem rozrządu może mieć problemy z zużyciem łańcucha, co wymaga wymiany za 150 000 km kosztującej 2500-3500 zł. Honda CR-V 2015 z problemami elektroniki wymaga diagnozy przy użyciu skanera OBD-II, a naprawa kosztuje 500-1500 zł. Wersje LPG charakteryzują się specyficznymi awariami układu zasilania, które wymagają specjalistycznej obsługi. Honda CR-V 2018 może mieć awarię skrzyni biegów, szczególnie w wersjach z automatyczną skrzynią.

Narzędzia diagnostyczne i wartości serwisowe CR-V

Przed zakupem używanej Hondy CR-V zaleca się skonsultowanie z autoryzowanym serwisem Honda - niektóre usterki wymagają specjalistycznej diagnostyki. Zainwestowanie w profesjonalną diagnostykę OBD-II jest nieodzowne, ponieważ wiele problemów elektronicznych da się wykryć już na etapie prezakupowym. Sprawdzenie dokumentacji serwisowej jest kluczowe - regularna wymiana oleju i filtrów zapobiega problemom z łańcuchem rozrządu w starszych silnikach. Orientacyjne koszty diagnostyki w autoryzowanych serwisach Honda wynoszą 300-500 zł za podstawową diagnozę. Najczęstsze koszty serwisowe to wymiana łańcucha rozrządu (2500-3500 zł), naprawa elektroniki (500-1500 zł) oraz serwis LPG (800-1200 zł). Warto przyjrzeć się gwarancji do 3 lat lub 100 000 km, która może znacznie obniżyć ryzyko finansowe przy zakupie.

Honda CR-V - najważniejsze informacje prawne i normy emisji

W 2026 roku wszystkie nowe egzemplarze Honda CR-V muszą spełniać normę emisji spalin Euro 6d oraz określone limity emisji CO2, co ma bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji w miastach z systemem czasu wolnego od ruchu.

Obowiązująca w Polsce norma Euro 6d reguluje emisję cząstek stałych i rozpuszczalnych związków organicznych, co oznacza, że CR-V V wyposażony w silnik hybrydowy 2.0 musi utrzymywać emisję CO2 na poziomie 95 g/km, natomiast generacja IV z roku 2012 do końca 2018 roku charakteryzuje się wartością 71 g/km. Są to parametry wpływające na wysokość opłat za emisję w strefach czasowo-kierunkowych większych miast polskich.

Ponadto Honda wprowadziła specjalne klasyfikacje homologacyjne dla wersji hybrydowych i plug-in, które wymagają dodatkowych badań w autoryzowanych centrach serwisowych. Przegląd techniczny jest obowiązkowy co 12 miesięcy, a wymiana płynów - takich jak płyn hamulcowy, chłodniczy czy olej silnikowy - musi odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta.

Studenci lat 2012-2018 znajdują się w grupie modeli z emisją CO2 wynoszącą 178 g/km, co czyni je atrakcyjnymi dla nabywców szukających kompromisu między ceną a ekologiczną klasyfikacją. Honda CR-V V dostosowano do wymogów normy Euro 6d oraz emisji CO2 95 g/km, co stanowi istotną przewagę w porównaniu do wcześniejszych generacji.

GeneracjaLata produkcjiTyp silnikaZużycie paliwa [l/100km]Emisja CO2 [g/km]Cena używanego [PLN]
CR-V I1995-20012.0 benzyna9,221015 000
CR-V II2001-20062.4 benzyna9,822522 000
CR-V III2006-20112.0 benzyna8,519535 000
CR-V IV2012-20182.4 benzyna7,817855 000
CR-V V2016-20242.0 hybryda6,79595 000

CR-V gwarancja-3 lata-100 000 km stanowi nieodzowną część oferty producenta, a możliwość rozszerzenia do 3 lat lub 300 000 km jest dostępna w autoryzowanych serwisach. Emisja CO2-95 g/km-CR-V V jest jedną z najważniejszych cech tej generacji.

Warto przyjrzeć się dokumentacji kierowcy, która obejmuje: dowód rejestracyjny, kartę serwisową, instrukcję obsługi oraz certyfikaty gwarancyjne. Emisja CO2 dla CR-V V wynosi 95 g/km, dla CR-V IV - 71 g/km, co wpływa na opłaty za emisję w miastach z systemem czasu wolnego od ruchu.

Przed zakupem CR-V warto spojrzeć w stronę szczegółowej check listy, obejmującej analizę numeru VIN, stan zużycia silnika oraz historię serwisową. Honda CR-V-norma emisji-Euro 6d stanowi istotny czynnik przy ocenie ceny używanego pojazdu.

  1. Sprawdź numer VIN w systemie Honda
  2. Zweryfikuj historię serwisową w autoryzowanym serwisie
  3. Przeprowadź jazdę próbną z oceną pracy skrzyni biegów
  4. Sprawdź stan poduszek powietrzowych i ich rejestrację
  5. Zbadaj zużycie płynu hamulcowego i ciśnienie w układzie
  6. Skontroluj stan klocków hamulcowych i tarcz
  7. Przejrzyj stan zawieszenia i amortyzatorów
  8. Sprawdź działanie systemów wspomagania jazdy
  9. Zweryfikuj poprawność działania klimatyzacji
  10. Sprawdź stan opon i ich zużycie
  11. Przeprowadź test emisji spalin w warunkach laboratoryjnych
  12. Zbadaj historię wypadków i napraw poprzednich właścicieli

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Honda CR-V

Na początek warto spojrzeć w stronę najważniejszych różnic między kolejnymi generacjami CR-V oraz zrozumieć, które rozwiązania lepiej spełniają współczesne wymogi ekologiczne i ekonomiczne. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości dotyczące silników, kosztów eksploatacji oraz wyboru odpowiedniego roku produkcji.

Jakie są różnice między CR-V V a CR-V VI?

CR-V V wprowadzony został z silnikiem hybrydowym 2.0 i-MMD, który osiąga 6,7 l/100km przy emisji 95 g/km CO2. CR-V VI rozszerza tę koncepcję o hybrydę plug-in, zachowując tę samą efektywność paliwową, ale umożliwiając ładowanie z gniazdka. Obie generacje spełniają normę emisji spalin Euro 6d, a różnica w cenie używanego wynika głównie z nowocześniejszej stylistyki i ulepszonych systemów bezpieczeństwa.

Czy warto kupić CR-V z silnikiem hybrydowym plug-in?

Honda CR-V 2024 z hybrydą 2.0 i-MMD osiąga 6,7 l/100km, a emisja CO2 wynosi 95 g/km - to 40% mniej niż w wersji z silnikiem benzynowym. Korzyści z niskiego zużycia będą jednak ograniczone, jeśli nie masz możliwości ładowania - w trybie hybrydowym uzyskuje się pełną efektywność, ale samochód nie może pracować wyłącznie na energii elektrycznej. Podstawowa gwarancja trwa 3 lata lub 100 000 km, a opcjonalna rozszerzona do 3 lat lub 300 000 km.

Jakie są koszty ubezpieczenia CR-V w porównaniu do konkurencji?

Ubezpieczenie OC/AC dla CR-V 2024 wynosi 2 800 zł rocznie, co jest niższe niż 3 100 zł dla Toyota RAV4. Przeglądy serwisowe kosztują 1 200 zł rocznie dla Hondy i 1 400 zł dla Toyoty. Przy założeniu spalania 6,7 l/100km i cenie paliwa 6,00 zł za litr roczny wydatek na paliwo wyniesie 4 320 zł przy przebiegu 15 000 km. Całkowity koszt posiadania CR-V 2024 to 9 320 zł rocznie, co czyni go bardziej ekonomicznym niż konkurencja.

Czy Honda CR-V nadaje się do długich tras z przyczepą?

Przy długich trasach z przyczepą istotne są maksymalny dopuszczalny ciężar całkowity i moment obrotowy silnika. CR-V V z hybrydą 2.0 i-MMD oferuje 310 Nm momentu przy 184 KM mocy, co zapewnia komfortowe prowadzenie nawet z obciążeniem. Dopuszczalny całkowity ciężar wynosi 2 300 kg, co pozwala na przyczepę o masie własnej do 750 kg. Honda CR-V VI utrzymuje te same parametry, a dodatkowo nowa generacja ma lepszą dynamikę dzięki wyższemu momentowi dostępnemu już od niższych obrotów.

Jakie są korzyści z temperatury ogrzewania w wersji z podgrzewanymi fotelami?

Podgrzewane fotele w Honda CR-V przynoszą istotne korzyści w Polsce, gdzie zimy mogą być surowe. Użytkownicy zgłaszają, że ogrzewanie foteli pozwala uniknąć konieczności włączania ogrzewania kabiny na wysoką temperaturę, co oszczędza paliwo - szacuje się oszczędność do 10% zużycia w miesiącach zimowych. Dodatkowo szybkie ogrzewanie siedzeń poprawia komfort jazdy i zdrowie pasażerów, szczególnie u osób z problemami krążenia.

Dla kogo hybryda plug-in jest lepsza od wersji standardowej?

Rozważ zakup CR-V z hybrydą plug-in tylko jeśli masz możliwość ładowania - inaczej korzyści z niskiego zużycia będą ograniczone. Jeśli jedziesz głównie poza miastem i masz dostęp do domowego gniazdka, hybryda plug-in może praktycznie eliminować potrzebę tankowania. Dla osób jeżdżących głównie poza domem lepsza jest wersja z hybrydą standardową, która zapewnia podobną efektywność, ale nie wymaga infrastruktury ładowania.

Czy warto rozważyć leasing czy kredyt na zakup CR-V?

Kredyt na zakup CR-V 2024 może mieć niższą ratę niż leasing, ale leasing daje prawo do wymiany samochodu co 3 lata. Przy leasingu płacisz głównie za użytkowanie, a po zakończeniu umowy możesz oddać samochód lub wykupić go po wartościach końcowej. Kredyt pozwala na całkowite objęcie pojazdu, a następnie jego wolny obrót. Dla osób, które chcą mieć stały majątek - lepszy jest kredyt. Dla tych, którzy cenią sobie częste aktualizacje - leasing.

GeneracjaRokSilnikZużycie [l/100km]Emisja CO2 [g/km]Cena używanego [zł]
CR-V I1995-2001benzyna9,221015 000
CR-V II2001-2006benzyna8,820018 000
CR-V III2006-2011benzyna8,519522 000
CR-V IV2012-2018benzyna/diesel7,818035 000
CR-V V2018-2023benzyna/hybryda6,79555 000
CR-V VI2023-hybryda plug-in6,79585 000

Porównanie generacji CR-V V i VI pod kątem silnika i emisji pokazuje wyraźny postęp w efektywności. CR-V V spełnia normę 95 g/km CO2, a CR-V VI ma emisję 6,7 l/100km przy silniku hybrydowym 2.0 i-MMD. Różnica w cenie używanego wynika głównie z poziomu wyposażenia i nowocześniejszej stylisty - Honda CR-V VI ogranicza emisję 95 g/km CO2.

KategoriaCR-V 2024CR-V 2025Toyota RAV4
Ubezpieczenie OC/AC2 800 zł2 950 zł3 100 zł
Przeglądy serwisowe1 200 zł1 200 zł1 400 zł
Paliwo (15 000 km)4 320 zł4 320 zł4 800 zł
Tulowanie opon400 zł400 zł450 zł
Podsumowanie roczne9 320 zł9 320 zł9 750 zł

Kalkulator kosztów eksploatacji CR-V 2024 z uwzględnieniem gwarancji, ubezpieczenia i paliwa pokazuje, że całkowity koszt posiadania wynosi 9 320 zł rocznie. Honda CR-V VI-dostosowany-do-normy-Euro 6d. Silnik hybrydowy 2.0-MMD-osiąga-6,7 l/100km. CR-V V-dostosowany-do-normy-Euro 6d.

Redakcja Kierowca.org · wszystkie artykuły